reli

Во Крива Паланка „Рели Калин Камен 2017“

Во Крива Паланка „Рели Калин Камен 2017“

Почна деветтата по ред спортска рели-манифестација „Рели Калин Камен“. Од централниот градски плоштад во Крива Паланка тргнаа над 120 возила, џипови, мотоцикли, теренски офф-роад автомобили кои во следниет неколку часа ќе возат под мотото „Да ги запознаеме убавините на Осоговските планини“. Караванот возила минува по асфалтен пат до село Мождивњак, каде се продолжува кон дел […]

Рели „Калин Камен“ 2017 ќе се одржи на 24 мај

Рели „Калин Камен“ 2017 ќе се одржи на 24 мај

Спортската рели-манифестација која се вози под мотото „Да ги запознаеме убавините на Осоговските планини“ – Рели „Калин Камен“ и годинава ќе се одржи во чест на Денот на словенските просветители, Св. Кирил и Методиј, на 24 мај. Ревијалната караванска трка низ прекрасните пејзажни предели на Осоговието ќе стартува од градскиот плоштад во Крива Паланка, а […]

Иџе со големи очекувања на претстојната трка во Унгарија

Иџе со големи очекувања на претстојната трка во Унгарија

Тимот на македонскиот автомобилист Игор Стефановски Иџе со големи очекувања за претстојната трка на Хунгароринг, во Унгарија. По одличниот старт на патеката во Монца, каде на двете трки го освои четвртото и петтото место, Стефановски во Унгарија ќе се обиде да им пркоси на Фулин, Шрејбер и Рикли, се наведува во соопштението од клубот „Стефановски“. […]

Одржано осмото Мартовско женско авто рели

Одржано осмото Мартовско женско авто рели

Традиционално и оваа година, по осми пат, во организација на општина Гази Баба и АКК Примо АВЈ, се одржa спортскиот настан Мартовско женско авто рели. Настанот започнa на плоштадот во Авткоманда со вешто возење, а продолжи по градската сообраќајна мрежа, притоа почитувајќи ги сообраќајните знаци и прописи. Натпреварувањето беше поделено во две категории: за возила […]

ŠKODA го освои светскиот рели шампионат

ŠKODA го освои светскиот рели шампионат

Тимот на ŠKODA Motorsport е севкупен победник на светскиот рели шампионат (WRC 2), а двајцата возачи на тимот, Финците Лапи и Ферм ги освоија титулите најдобар возач и совозач на ова натпреварување. Со тројната тутула, ŠKODA Motorsport го постигна својот најголем успех во својата 115-годишна историја. Лапи и Ферм победија на последното рели од шампионатот […]

Фолксваген се повлече од Светскиот рели шампионат

Фолксваген се повлече од Светскиот рели шампионат

По четирите години апсолутна доминација компанијата Фолксваген (VW) реши да ја укине програмата во Светскито рели шампионат (WRC). Францускиот автомобилист Себастијан Ожие изминатите четири сезони освои истот толку шампионски титули во WRC, а само неколку недели по освојувањето на последната, четврта, титула VW ја донесе одлуката за повлекување. VW заклучно со минатата сезона, покрај споменатите […]

Заврши првиот „Macedonian trophy“, најуспершни учесниците од Бугарија и Србија

Заврши првиот „Macedonian trophy“, најуспершни учесниците од Бугарија и Србија

На полигонот кај прилепско Старо Лагово денеска се одржа вториот и завршен ден на првото македонско рели со џипови насловено „Macedonian trophy“ што го организираше прилепскиот клуб „Off road“ во соработка со прилепската локална самоуправа. Околу 120 учесници од Бугарија, Србија, Холандија и од Македонија возеа на патеката на полигонот. Попладнево беа прогласени најдобрите и […]

Во Прилеп почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

Во Прилеп почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

На првото македонско трофи рели (Маcedonian trophy) со џипови што ќе се одржува во Прилеп денеска и утре, ќе учествуваат преку 120 учесници од Србија, Бугарија, Холандија и од Македонија. Според Панчо Чупаркоски, од клубот „ОFF ROAD“ посебно е задоволство што на овој начин се афирмираат Македонија и Прилеп во овој адреналински спорт. – Попладнево […]

Во Прилеп утре почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

Во Прилеп утре почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

На првото македонско трофи рели (Маcedonian trophy) со џипови што ќе се одржува во Прилеп утре и в недела, ќе учествуваат преку 120 учесници од Србија, Бугарија, Холандија и од Македонија, беше соопштено на денешната прес-конференција на „OFF ROAD PRILEP“ клубот, организатор на првиот македонски рели-крос. Според Панчо Чупаркоски, од клубот „ОFF ROAD“ посебно е […]

Сто години од легендарната „Трка до облаците“

Сто години од легендарната „Трка до облаците“

Со 156 кривини, речиси 20 километри патека, искачување од 1.440 на 4.300 метри надморска височина Pikes Peak е најтешка планинска трка во светот. Ова легендарно натпреварување, што се одржува во Колорадо, во САД, го носи симболичниот наслов „Трка до облаците“, и зазема посебно место во светот на авто-спортот. Годинешната трка се оддржа минатиот викенд, а […]

Во Крива Паланка се одржа „Рели Калин Камен 2016“

Во Крива Паланка се одржа „Рели Калин Камен 2016“

Околу 120 џипови, 50-тина мотори , десетици офф-роад возила беа дел од денешната спортска манифестација „Рели Калин Камен 2016“ која се организира осма година по ред.   Организатори се Здружението на граѓани  Авто мото клуб  „Офф Роад Осогово“ и општина Крива Паланка, која е и покровител на настанот.   Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски […]