reli

Одржано осмото Мартовско женско авто рели

Одржано осмото Мартовско женско авто рели

Традиционално и оваа година, по осми пат, во организација на општина Гази Баба и АКК Примо АВЈ, се одржa спортскиот настан Мартовско женско авто рели. Настанот започнa на плоштадот во Авткоманда со вешто возење, а продолжи по градската сообраќајна мрежа, притоа почитувајќи ги сообраќајните знаци и прописи. Натпреварувањето беше поделено во две категории: за возила […]

ŠKODA го освои светскиот рели шампионат

ŠKODA го освои светскиот рели шампионат

Тимот на ŠKODA Motorsport е севкупен победник на светскиот рели шампионат (WRC 2), а двајцата возачи на тимот, Финците Лапи и Ферм ги освоија титулите најдобар возач и совозач на ова натпреварување. Со тројната тутула, ŠKODA Motorsport го постигна својот најголем успех во својата 115-годишна историја. Лапи и Ферм победија на последното рели од шампионатот […]

Фолксваген се повлече од Светскиот рели шампионат

Фолксваген се повлече од Светскиот рели шампионат

По четирите години апсолутна доминација компанијата Фолксваген (VW) реши да ја укине програмата во Светскито рели шампионат (WRC). Францускиот автомобилист Себастијан Ожие изминатите четири сезони освои истот толку шампионски титули во WRC, а само неколку недели по освојувањето на последната, четврта, титула VW ја донесе одлуката за повлекување. VW заклучно со минатата сезона, покрај споменатите […]

Заврши првиот „Macedonian trophy“, најуспершни учесниците од Бугарија и Србија

Заврши првиот „Macedonian trophy“, најуспершни учесниците од Бугарија и Србија

На полигонот кај прилепско Старо Лагово денеска се одржа вториот и завршен ден на првото македонско рели со џипови насловено „Macedonian trophy“ што го организираше прилепскиот клуб „Off road“ во соработка со прилепската локална самоуправа. Околу 120 учесници од Бугарија, Србија, Холандија и од Македонија возеа на патеката на полигонот. Попладнево беа прогласени најдобрите и […]

Во Прилеп почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

Во Прилеп почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

На првото македонско трофи рели (Маcedonian trophy) со џипови што ќе се одржува во Прилеп денеска и утре, ќе учествуваат преку 120 учесници од Србија, Бугарија, Холандија и од Македонија. Според Панчо Чупаркоски, од клубот „ОFF ROAD“ посебно е задоволство што на овој начин се афирмираат Македонија и Прилеп во овој адреналински спорт. – Попладнево […]

Во Прилеп утре почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

Во Прилеп утре почнува првиот меѓународен „Macedonian trophy“ со џипови

На првото македонско трофи рели (Маcedonian trophy) со џипови што ќе се одржува во Прилеп утре и в недела, ќе учествуваат преку 120 учесници од Србија, Бугарија, Холандија и од Македонија, беше соопштено на денешната прес-конференција на „OFF ROAD PRILEP“ клубот, организатор на првиот македонски рели-крос. Според Панчо Чупаркоски, од клубот „ОFF ROAD“ посебно е […]

Сто години од легендарната „Трка до облаците“

Сто години од легендарната „Трка до облаците“

Со 156 кривини, речиси 20 километри патека, искачување од 1.440 на 4.300 метри надморска височина Pikes Peak е најтешка планинска трка во светот. Ова легендарно натпреварување, што се одржува во Колорадо, во САД, го носи симболичниот наслов „Трка до облаците“, и зазема посебно место во светот на авто-спортот. Годинешната трка се оддржа минатиот викенд, а […]

Во Крива Паланка се одржа „Рели Калин Камен 2016“

Во Крива Паланка се одржа „Рели Калин Камен 2016“

Околу 120 џипови, 50-тина мотори , десетици офф-роад возила беа дел од денешната спортска манифестација „Рели Калин Камен 2016“ која се организира осма година по ред.   Организатори се Здружението на граѓани  Авто мото клуб  „Офф Роад Осогово“ и општина Крива Паланка, која е и покровител на настанот.   Градоначалникот на Крива Паланка, Арсенчо Алексовски […]

Стефановски ги освои првите бодови во ЕТЦЦ-шампионатот

Стефановски ги освои првите бодови во ЕТЦЦ-шампионатот

Македонскиот автомобилст Игор Стефановски-Иџе во првата трка на кружни патеки одржана попладнево на патеката „Пол Рикар“ ги освои и првите бодови во ЕТЦЦ-шампионатот. Тој денешниот натпревар го заврши на седмото место во втората трка. На трката се возеа вкупно 14 кругови, а Стефановски зад лидерот Петр Фулин имаше заостанување од 27.685 секунди. На второто и […]

(ВИДЕО) Трагедија во Шпанија: Најмалку шест загинати и 20 повредени во рели инцидент

(ВИДЕО) Трагедија во Шпанија: Најмалку шест загинати и 20 повредени во рели инцидент

Најмалку шест лица загинаа, а 20 се повредени, откако тркачки автомобил излета од патека и удри во група гледачи за време на рели во северниот дел на Шпанија, соопшти полицијата. Несреќата се случила во саботата во градот Карал, за време на Коруња релито. Во несреќата животот го загубиле четири жени и двајца мажи, а уште […]

Стефановски победи на трката во Швајцарија

Стефановски победи на трката во Швајцарија

Македонскиот автомобилист Игор Стефановски – Иџе постигна нова победа на денешната трка која се возеше на патеката „Кот Сент Урсан – Лес Ранжие“ во Швајцарија. Стефановски е актуелен шампион во групата Н на ридски патеки и тој имаше шанса титулата европски првак да ја одбрани и по оваа трка, но неговиот конкурент Лукас Војачек избори […]