Захарова: ЕУ ги игнорира разговорите за истрагите за „Северен тек“.

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Европската унија целосно игнорира какви било разговори во врска со истрагата за експлозиите на гасоводот Северен тек.

Русија упорно бара да и се дозволи да се вклучи во истрагата за експлозиите, кои оштетија три од четирите гасоводи Северен тек 1 и 2 што ја поврзуваат Германија со Русија под Балтичкото Море.

Претходно денеска, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека е неверојатно Русија да ја уништи сопствената инфраструктура.

Би можело да ве интересира

Захарова: Русија не покани претставници на „непријателските земји“ на парадата за Денот на победата

Марија Захарова го најави остриот одговор на Русија на потезите на официјален Лондон

Захарова: Русија внимателно ги следи сите маневри на НАТО кои се дел од хибридната војна

Захарова: Киев продолжува отворено да објавува терористички напади врз Русија

Захарова: Русија се надева дека глобалниот југ нема да учествува во антируските акции

Захарова: Светот треба да го осуди нападот на Украина врз нуклеарната централа Запорожје