Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Од:

Пред руските трупи да ја окупираат северната граница на Украина овој месец, членовите на 92-та јуришна бригада на Украина загубија витален ресурс. Сателитската Интернет услуга Старлинк, која војската ја користи за комуникација, собирање разузнавачки информации и изведување напади со беспилотни летала, се соочува со прекини.

Управуван од SpaceX на Илон Маск, Starlink беше клучен за украинската војска уште од првите денови на војната со Русија. Украинските војници тврдат дека сега без целосна служба не можеле брзо да комуницираат и да разменуваат информации за ненадејниот напад и прибегнале кон испраќање СМС пораки.

Украинските војници, официјални лица и експерти за електронско војување имаа слични искуства низ северната линија на фронтот. Како што руските трупи напредуваа овој месец во близина на Харков, вториот по големина град во Украина, тие распоредија помоќно електронско оружје и пософистицирани алатки за да ја деградираат услугата Старлинк, признаа украинските власти.

Ова претставува сериозна закана за Украина, која често успева да ја надмудри руската војска со помош на технологија. Се чини дека ова е првпат Русите да предизвикаат големо нарушување на Starlink. Ако продолжат да успеваат, тоа би можело да означи тактичка промена во конфликтот, истакнувајќи ја ранливоста и зависноста на Украина од услугите што ги обезбедува компанијата на Маск.

Додека Соединетите Американски Држави и другите влади соработуваат со SpaceX, овие проблеми покренуваат пошироки прашања за доверливоста на Starlink против технички софистициран противник, пишува New York Times. Starlink работи со емитување на интернет конекција од сателити кои орбитираат околу Земјата.

Сигналите на теренот ги примаат терминални антени со големина на кутија за пица, кои потоа ја дистрибуираат врската како Wi-Fi рутер до лаптопите, телефоните и другите уреди во близина.

Старлинк и обезбедува на Украина витална интернет услуга од 2022 година, а војската се потпира на неа за да ги води беспилотните летала поврзани на интернет. Украинскиот министер за дигитална технологија Михаило Федоров рече дека Русите користеле нова и понапредна технологија за неодамнешните напади на Старлинк.

Службата претходно извонредно се држеше против мешањето на боиштата, каде што електронското војување, „заглавување“ на радиото и другите прекини во комуникацијата. Федоров не даде детали за, како што ги нарече, „моќните“ системи за електронско оружје на Русија.

Тој додаде дека Украина постојано комуницира со SpaceX за да ги реши проблемите. Официјален раководител на напорите за електронско војување на Русија минатиот месец изјави за државните медиуми дека војската го ставила Starlink на „цел листа“ и развила способности за да се спротивстави на услугата.

Украинците тврдат дека секое нарушување на службата во критичните моменти на бојното поле ја става украинската армија во уште поголема неповолна положба.

„Ја губиме електронската војна“, рече Ајакс, заменик-командант на 92. баталјон за беспилотни летала Ахил, кој во интервју ги опиша предизвиците со кои се соочија неговите војници по неуспехот на Старлинк.

„Еден ден пред нападот, тој само се затвори“, рече Ајакс, кој ќе биде цитиран само под услов да биде именуван според неговиот повик, во согласност со украинската воена политика.

Тој вели дека неговиот тим се обидел да ја запре руската офанзива, но употребата на беспилотни летала била отежната поради проблемите со врската Starlink.

„Во првите часови линијата на фронтот беше многу динамична. Непријателот се движеше. А ние исто така се движевме. Моравме да бидеме брзи во комуникацијата“, опиша тој.

Кари А. Бинген, поранешен функционер на американското Министерство за одбрана и експерт за електронско војување, рече дека Starlink и другите сателитски комуникации може да бидат нарушени со користење на радио фреквенција со висока моќност за да се отфрлат врските. Стелт нападите обично се изведуваат од возило со голема радио кула прикачена на врвот, објасни таа.

Објаснувањата за претходните проблеми во работењето на Starlink се различни. Некои тврдат дека Русија станала подобра во заглавувањето на сигналите помеѓу сателитите и терминалите на Starlink на земјата со користење моќни и прецизни заглавувачи.

Други сугерираа дека услугата е нарушена од специјализирано електронско оружје поставено на беспилотни летала, кое може да ги помеша GPS сигналите на Starlink. Ненадејното зголемување на користењето на Starlink исто така може да ја влоши услугата.

Во некои случаи, техничките ограничувања наменети да ги спречат руските сили да користат Starlink всушност им наштетиле на украинските војници долж линијата на фронтот. Во други случаи, прекините може да бидат послучајни, како на почетокот на овој месец кога SpaceX пријави проблеми со услугата ширум светот поради соларни бури.

Би можело да ве интересира

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски