„Волстрит журнал“: Западот стравува од колапс на украинскиот фронт

Од:

Претставниците на Европската Унија стравуваат дека позицијата на Украина во конфликтот со Русија би можела да се „отплетка“ оваа зима, пишува Wall Street Journal.

Според американскиот весник, тоа се случува поради големите загуби на киевските трупи за време на нивната контраофанзива, која беше започната на почетокот на јуни, и „нефункционалниот систем за регрутирање на војската погоден од корупција“.

Од ескалацијата на конфликтот со Украина во февруари 2022 година, западните земји активно го поддржуваат Киев со испраќање воена помош. Еден месец по почетокот на војната, земјите-членки на НАТО објавија заедничка изјава во која се вели: „На Русија и се наметнати огромни санкции и тешки политички трошоци… Остануваме решени да одржиме координиран меѓународен притисок врз Русија“.

На крајот на септември, високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, рече дека блокот „ќе стои на страна на Украина се додека е потребно“.

Сепак, во средината на ноември, украинскиот претседател Володимир Зеленски се пожали дека испораките на помош од Запад се намалени. И минатата недела Зеленски за „Фокс њуз“ призна дека контраофанзивата не одела според планот.

Во извештајот на „Волстрит журнал“ се вели дека многу замени во украинската војска се мажи на возраст од 40 години и често се испраќаат во рововите со многу малку воена обука.

Роман Костенко, секретар на парламентарната комисија за одбрана, национална безбедност и разузнавање, изјави за украинското радио НВ: „Сите знаеме дека сега имаме проблем со мобилизацијата, можеме да кажеме дека мобилизацијата не успеа“, додавајќи дека ако ситуацијата не промени, тоа ќе биде „многу големи проблеми“.

Претходно овој месец, Би-Би-Си објави дека околу 20.000 мажи подобни за регрутација ја напуштиле Украина, и покрај забраната за напуштање на земјата за време на вонредната состојба, која беше прогласена на почетокот на конфликтот. Уште 21.000 се обиделе да побегнат, но биле фатени од властите.

Според рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, до крајот на октомври Украина претрпела повеќе од 90.000 жртви од почетокот на контраофанзивата. Во средата, Шојгу објави нови податоци кои покажуваат дека силите на Киев изгубиле повеќе од 13.700 војници само во ноември.

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина

Зеленски размислува да ја покани Русија на мировен самит

Горан Наумовски

Сунак: Мора да бидеме похрабри во запленувањето на руските средства