Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Од:

Во денешниот руски воздушен напад врз градот Харков во североисточна Украина најмалку 10 лица се ранети, уништено е кафуле, оштетена е станбена зграда и опожарена бензинска пумпа, соопштија локалните власти.

„Останав без ништо“, рекол сопственикот на кафулето Вахе Охањаниан пред неговата уништена продавница, пренесува Ројтерс.

Искршени се сите стакла на 12-делната зграда во близина на кафулето, а на околу 50 метри има зелен тролејбус со скршени стакла и голем локва крв на асфалтот.

Би можело да ве интересира

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски