Во Мариупол е забележано зголемување на радијацијата – 15 пати повисоко од безбедното ниво

Од:

Нивото на радијација во јужниот украински град Мариупол, кој е под руска контрола, е 15 пати поголем од она што се смета за безбедно, изјави украински функционер.

Зрачењето во областа околу плажата Пишчањи, во близина на градското пристаниште, руските медиуми го припишуваат на силната бура што го зафати регионот на Црното Море и изложи песок што содржи ториум. Сепак, Петро Андриушченко, советник на прогонетиот украински градоначалник, во објава на Телеграм рече дека тоа не е причината.

Тој го припиша наводното зголемување на радијацијата на руските „бомбардирања и ракетни напади врз градот“.

„Вистинската причина за високото ниво и изложеноста на песокот не е невремето, туку руската окупација“, рече тој.

Рускиот канал Телеграм во понеделникот објави дека жителите на Мариупол би можеле да бидат изложени на „потенцијално опасни нивоа на радијација“ по бурата што го опустоши Црното Море во последните денови. Морето го однело поголемиот дел од вообичаениот песок на градската плажа и го разоткри црниот слој на ториум, објави Телеграм каналот „Маш во Донбас“.

Украинскиот градски совет на Мариупол соопшти дека радијацијата на плажата е зголемена за четири пати, додавајќи дека песокот што го „покрил слојот ториум бил измиен од водата“.

„Ториумскиот песок е природен дел од Азовското крајбрежје“, објави Советот.

Не е познато какви би можеле да бидат можните здравствени или еколошки ефекти од таков настан. Светската нуклеарна асоцијација со седиште во Лондон го опишува ториумот како „природен, благо радиоактивен метал“, кој се наоѓа во мали количини во повеќето карпи и почви.

„Ториумот е многу нерастворлив, поради што изобилува во песок, но не и во морската вода“, наведуваат од организацијата.

Мариупол беше првиот голем град кој падна во рацете на руските сили во првите месеци од војната. Пристанишниот град во југоисточна Украина брзо беше опколен од руските сили пред да биде заземен во мај 2022 година.

Украинските војници кои пружија отпор поминаа со месеци опколени во градската железарница Азовстал. Градот се сметаше за симбол на жестокиот украински отпор.

„Ако некој го измери нивото на радијација во Азовстал во овој момент и го анализира составот на почвата и прашината што ветрот ги носи низ градот и дождот во морето, сликата ќе стане навистина апокалиптична“, рече Андријушченко.

Би можело да ве интересира

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина

Зеленски размислува да ја покани Русија на мировен самит

Горан Наумовски

Сунак: Мора да бидеме похрабри во запленувањето на руските средства