(ВИДЕО) Товарен брод во Кина удри во мост, има мртви: автомобили и автобус паднаа во реката

Од:

Утрово во кинескиот град Гуангжу, товарен брод удри во мост, при што во реката паднаа пет возила вклучително и јавен автобус. Државните медиуми наведуваат дека во несреќата загинале две лица, а уште три се водат како исчезнати. На снимката од местото на настанот се гледа скршен дел од мостот и товарен брод под него. Инцидентот се случил во 05:30 часот по локално време. Властите го приведоа капетанот на бродот и ги евакуираа луѓето што живеат во близина.

„Во октомври 2021 година, провинциските власти ја утврдија потребата од зајакнување на мостот, што вклучуваше изградба на структури за избегнување несреќи на столбовите на мостот. Досега, рокот за завршување на работата е продолжен три пати“, објави кинеската државната телевизија CCTV, како што јави Би-Би-Си. Гуангжу се наоѓа на делтата на реката Перл и е едно од најпрометните пристаништа во Кина.

Би можело да ве интересира

Кина жестоко го критикуваше Израел, но не ги спомна иранските напади

Горан Наумовски

Силен земјотрес го погоди регионот на Синџан во Кина

Кина ја погоди земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала

(ВИДЕО) Во Кина: Експлозија на гас во ресторан, две лица загинаа, 26 се повредени

Горан Наумовски

Кина: Нема добро оправдување за масакрот на цивилите во Газа

Горан Наумовски

Кина најави дека ќе ја „трансформира економијата“, се очекува голем раст

Горан Наумовски