(ВИДЕО) Снимен е моментот на апсењето на атентаторот на словачкиот премиер

Од:

Словачкиот премиер Роберт Фицо бил застрелан по состанокот на владата кога отишол меѓу насобраните луѓе.

Според информациите, премиерот бил застрелан со неколку истрели во градите и стомакот. Веднаш бил пренесен во болница.

Напаѓачот е уапсен. Според словачките медиуми, напаѓачот испукал неколку куршуми кон премиерот и наводно бил погоден во стомакот.

На видеото се гледа како петмина полицајци во општа метеж и паника го апсат напаѓачот.

На видеото се гледа како полицајците и обезбедувањето во цивилна облека го совладуваат атентаторот и го соборуваат на земја додека граѓаните кои случајно се нашле таму се обидуваат да се тргнат од патот.

Би можело да ве интересира

Русија: Атентатот врз Роберт Фицo е извршен затоа што не им се допаѓа на „либералните елити“

Горан Наумовски

Состојбата на Фицо е стабилна со благо подобрување

Словачките власти истражуваат дали атентаторот на Фицо имал помошник

Горан Наумовски

Роберт Калињак: Состојбата на словачкиот премиер Фицо е стабилна

Калињак: Фицо е свесен, лекарите се надеваат на позитивна прогноза

Горан Наумовски

Обвинетиот за атентатот на Роберт Фицо останува во притвор