ВИДЕО: Пожар избувна во деловна зграда во Кина, 26 мртви

Од:

Најмалку 26 лица загинаа во пожар што денеска зафати деловна зграда во северна Кина, јавуваат државните медиуми. Пожар избувна во четирикатница во градот Лулијанг во провинцијата Шанкси околу 7 часот по локално време.

Според медиумите, пожарот е ставен под контрола, а 63 лица се пренесени во болници. Пожарот избувна во покраината, која е најголем производител на јаглен во земјата. Во Кина чести се индустриските несреќи кои можат да резултираат со пожари поради слабите безбедносни стандарди, пишува Би-Би-Си.

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Товарен брод во Кина удри во мост, има мртви: автомобили и автобус паднаа во реката

Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

А1он

Силен земјотрес во Кина

Кинески хакери нападнале стотици домашни рутери во САД и ги користеле за шпионирање