(ВИДЕО) Објавена е снимка од ранетиот премиер на Словачка по атентатот

Од:

Се појави видео од атентатот врз премиерот на Словачка Роберт Фицо, кој денеска беше тешко ранет во градот Хандлов. Според последните информации, Фицо бил ранет, а напаѓачот наводно пред нападот му рекол: „Робо, дојди овде“ и тогаш почнала пукањето.

На видеото се гледа како Фицо лежи ранет на тротоарот, опкружен со телохранители, кои потоа го земаат и го носат до автомобилот.

Според словачките медиуми, до пукањето дошло откако Фицо ја напуштил салата и дошол меѓу насобраните.

Засега не се познати деталите за овој инцидент, а на терен се бројни полициски сили. Според последните информации, напаѓачот е уапсен.

Би можело да ве интересира

Словачките власти истражуваат дали атентаторот на Фицо имал помошник

Горан Наумовски

Роберт Калињак: Состојбата на словачкиот премиер Фицо е стабилна

Калињак: Фицо е свесен, лекарите се надеваат на позитивна прогноза

Горан Наумовски

Обвинетиот за атентатот на Роберт Фицо останува во притвор

Атентаторот на словачкиот премиер Роберт Фицo пред судот ја призна вината

Горан Наумовски

Пелегрини разговараше со Фицо

Предраг Петровиќ