ВИДЕО: Југоисточна Турција погодена од големи поплави

Од:

Најмалку десет лица загинаа во поројните поплави во провинциите Шанлиурфи и Адијаман во југоисточна Турција, објави денеска новинската агенција Анадолу.

Провинциите, каде живеат 2,7 милиони луѓе, беа погодени минатиот месец од катастрофален земјотрес во кој загинаа 48.000 луѓе, а милиони се раселени низ Турција.

Оттогаш, илјадници луѓе живеат во шатори и контејнери кои беа делумно поплавени.

Пороите однесоа автомобили и шут, ги поплавија подрумите на куќите и зградите и ги претворија патиштата во реки, како што може да се види од видеата објавени на социјалните мрежи.

Спасувачите со чамци и нуркачи се обидуваат да стигнат до жртвите, соопшти агенцијата за вонредни состојби АФАД.

Во последните 24 часа наврнале повеќе од 100 милиметри дожд на метар квадратен.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО: Шведска ги исполни барањата на Турција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ердоган положи заклетва за нов претседателски мандат: На чело на Турција уште пет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Инцидент во Анкара: Прво се расправаа, па се истепаа поддржувачи на Киличдароглу

Турците денес избираат претседател: Ердоган и Киличдароглу ќе се борат до последен глас

Ердоган и Киличдароглу не сакаат Турција да е „магацин“ за сириските бегалци

Горан Наумовски