(ВИДЕО) Чапутова за атентатот врз Фицо: „Ова е напад врз личност, но и врз демократијата“

Од:

Словачката претседателка Зузана Чапутова одржа вонредна медиумска конференција по атентатот на премиерот Роберт Фицо.

– Физичкиот напад врз премиерот е пред се напад врз човек, но и врз демократијата, рече претседателката на почетокот на својот говор.

Таа апелираше до сите да размислат што поскоро за опоравување на Роберт Фицо.

Таа претходно го осуди „бруталниот и безмилосен“ обид за атентат врз премиерот Роберт Фиц.

Да потсетиме, Фицо беше ранет попладнево пред Центарот за култура во градот Хандлова.

Напаѓачот веднаш бил совладан и уапсен.

Би можело да ве интересира

Русија: Атентатот врз Роберт Фицo е извршен затоа што не им се допаѓа на „либералните елити“

Горан Наумовски

Состојбата на Фицо е стабилна со благо подобрување

Словачките власти истражуваат дали атентаторот на Фицо имал помошник

Горан Наумовски

Роберт Калињак: Состојбата на словачкиот премиер Фицо е стабилна

Калињак: Фицо е свесен, лекарите се надеваат на позитивна прогноза

Горан Наумовски

Обвинетиот за атентатот на Роберт Фицо останува во притвор