ВИДЕО: Американски воен пилот се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Од:

Маж се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон, соопштија американските служби за итни случаи. Како што јави Би-Би-Си, инцидентот се случил во неделата околу 13 часот по локално време.

Службениците на американската тајна служба успеале да го изгаснат пожарот, по што мажот бил пренесен во болница со повреди опасни по живот.

Американските медиуми подоцна ја цитираа портпаролката на американските воздухопловни сили дека човекот бил активен воздухопловец на американската армија.

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како маж извикува „Слободна Палестина“ додека гори, објавија американските медиуми.

На местото на настанот е испратена и Единицата за деактивирање бомби поради загриженост за сомнително возило кое може да биде поврзано со лицето. Но, возилото е прогласено за безбедно откако во него не биле пронајдени опасни материи.

Во инцидентот нема повредени од персоналот на амбасадата, изјави портпаролката на амбасадата за The New York Times.

Во соопштението, израелското Министерство за надворешни работи objavi дека човекот не бил познат на персоналот на амбасадата.

Истрагата на полицијата во Вашингтон, Тајната служба и другите релевантни органи е во тек.

Би можело да ве интересира

Хамас го одби предлогот за заложниците, сака да ја искористи ситуацијата со Иран тврди Израел

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Погодено возило на УНИЦЕФ на влезот на Газа

ВИДЕО: Бајден го нарече пристапот на Нетанјаху кон војната во Газа „грешка“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хамас го одби примирјето, Израел објави кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Постигнат е напредок за примирје во Газа објави египетска телевизија

Катерина Ѓуровски

Израел ја губи меѓународната поддршка, се зголемува притисокот за крај на војната во Газа