ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Од:

Најмалку 25 лица загинаа во денешните израелски воздушни напади врз Појасот Газа, јавува палестинската агенција ВАФА.

Покрај тоа, десетици луѓе се повредени во нападите во областа Сидра, во централниот дел на Газа, наведува агенцијата, додавајќи дека има и повредени цивили во израелскиот воздушен напад врз училиштето во кампот Нусејрат, каде раселените беа сместени.

Според здравствените власти на Хамас, околу 90 отсто од цивилите во Газа се насилно раселени на југ поради израелските бомбардирања.

Хамас наведува дека од 7 октомври минатата година во војната во Газа биле убиени 33.545 луѓе, главно жени и деца, а повредени се повеќе од 76.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Меѓународниот суд на правдата во Хаг му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рахаф

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор

Пронајдени се телата на уште тројца заложници во Газа

Најмалку 35 Палестинци загинаа во Појасот Газа

Вафа: 20 лица загинаа во воздушен напад врз бегалски камп во Газа

Израел брутално ја напаѓа Газа додека советникот на Белата куќа е во регионот

Горан Наумовски