Вафа: Повеќе од 100 цивили загинаа во израелските воздушни напади врз Рафах

Од:

Здравствените власти во палестинскиот град Рафах соопштија дека од вчера во израелското бомбардирање загинале повеќе од 100 цивили, меѓу кои жени и деца, а неколку стотици луѓе се ранети, пренесе палестинската новинска агенција Вафа.

Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека Израел извршил тешки воздушни напади, главно врз центарот на градот и дека биле погодени станбени области во близина на седиштето на палестинската организација.

Директорот на кувајтската болница во Рафах, Сухаиб ал Хамс изјави дека болницата е полна со тешко ранети луѓе и нема доволно лекови и медицинска опрема.

Локалните извори наведуваат дека израелски авиони извршиле околу 40 напади, а цел биле бројни куќи и џамии, каде се наоѓаат раселените лица.

Би можело да ве интересира

Израелска армија: Продолжуваат жестоките борби во Хан Јунис и градот Газа

Горан Наумовски

Во израелски напад на Рафах загинаа седум лица, неколку лица се повредени

САД го одбија планот на Нетанјаху

Министерство за здравство на Хамас: 29.606 луѓе загинаа во Појасот Газа

Бразилскиот претседател: Израел мора да одговара за геноцидот во Газа

Најмалку 23 Палестинци загинаа во израелските напади врз Газа