УНРВА: Во Појасот Газа има околу 50.000 бремени жени

Од:

Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА) објави дека во Појасот Газа има околу 50.000 бремени жени.

УНРВА објави и на мрежата Х дека околу 180 жени раѓаат секој ден, објави Њујорк Тајмс.

Интензитетот на обновеното бомбардирање, по седумдневниот прекин на огнот, остави многу Палестинци од Газа да се чувствуваат немоќни.

Би можело да ве интересира

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

Израел: Камиони прегазија Палестинци, некои загинаа во стампедо

Горан Наумовски

Хамас: Најмалку 100 луѓе загинаа во Газа додека чекаа испорака на хуманитарна помош

Горан Наумовски