Умре американскиот војник кој се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Од:

Почина рипадникот на американските воздухопловни сили кој се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон.

Полицијата го идентификуваше мажот како Арон Бушнел (25) од Сан Антонио, Тексас.

Службениците на американската тајна служба го изгаснале пламенот пред човекот во неделата попладне да биде пренесен во болница со сериозни повреди и во критична состојба.

Во видеото емитувано во живо на Твич, човекот се идентификуваше и рече дека е активен член на воздухопловните сили.

Пред да се самозапали, тој рече дека „повеќе нема да биде учесник во геноцид“ и се слушна како извикува „Слободна Палестина“ додека гореше.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Погодено возило на УНИЦЕФ на влезот на Газа

ВИДЕО: Бајден го нарече пристапот на Нетанјаху кон војната во Газа „грешка“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хамас го одби примирјето, Израел објави кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Постигнат е напредок за примирје во Газа објави египетска телевизија

Катерина Ѓуровски

Израел ја губи меѓународната поддршка, се зголемува притисокот за крај на војната во Газа

Бајден се закани, Нетанјаху дозволи кордори за влез на помош во Газа