Украина воведува хемиска кастрација за педофили

Од:

Украинскиот парламент го усвои новиот закон за воведување на задолжителна хемиска кастрација за сексуални престапници.

Законот беше усвоен по неколку медиумски изложени приказни за злоупотреба на малолетни лица, а таква одлука од парламентот најверојатно ќе биде добредојдена од мнозинството гласачи, но украинските правни и медицински експерти остро го критикуваа и го поканија претседателот Володимир Зеленски да интервенира со вето.

Задолжителна хемиска кастрација беше поддржана од 247 пратеници, дури 21 пратеник повеќе отколку што е потребно за усвојување на нацрт-законот.

Би можело да ве интересира

Уапсен човекот кој се закануваше дека ќе го разнесе мостот во Киев

ВИДЕО: Вооружен маж се заканува дека ќе разнесе мост во Киев

Татјана Ташкова

Олимпискиот бегалец обвинет за сексуално злоставување конечно уапсен

Можна уште една руско-украинска размена на притворени

Зеленски очекува средба со Трамп

Ана Ололовска

САД одобрија 250 милиони долари воена помош за Украина

Ана Ололовска