Украина: Во рускиот напад на областа Дњепропетровск загинаа 8 лица, 29 се повредени

Од:

Најмалку осум лица загинаа, а 29 се повредени во рускиот напад врз областа Днепропетровск, соопшти украинската државна служба за вонредни состојби.

Олександр Вилкул, шеф на воената администрација во Кривји Рих, изјави дека пожарот го предизвикал напад врз инфраструктурата, пренесува Ројтерс.

Службите за итна помош се на терен, а засега не се познати детали за оштетувањата на инфраструктурата.

Руската армија во текот на ноќта ги гранатирала и станбените области на Херсон од привремено окупираниот лев брег, а три лица се ранети, објави на Фејсбук началникот на воениот округ Херсон, Роман Мрочко.

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека по рускиот напад е во тек спасувачка операција во Днепар и дека се урнати неколку ката од станбена зграда, а нападнати се и Криви Рог и Синелниково.

„Секоја земја што обезбедува системи за противвоздушна одбрана на Украина, секој лидер кој помага да се убедат партнерите дека противвоздушната одбрана сега не треба да биде во магацини, туку во градовите и заедниците под напад на терористите, сите што ја поддржуваат нашата одбрана, тие се спасувачи“, Зеленски. наведено.

Според него, Русија мора да сноси одговорност за својот терор, а „секоја ракета, секој Шахед мора да биде соборен“.

„Светот може да го гарантира тоа, партнерите ги имаат потребните способности. Тоа е докажано, особено на небото на Блискиот Исток и треба да функционира на небото на Европа“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Горан Наумовски

Загина еден од најдобрите украински пилоти

Буданов: Ситуацијата во регионот Харков станува критична за вооружените сили на Уркаина