Сирски: Ситуацијата на фронтот е тешка во многу правци

Од:

Врховниот командант на вооружените сили на Украина, Александар Сирски денеска изјави дека ситуацијата е тешка во многу правци на фронтот со руските сили и дека бара постојан мониторинг.

„Непријателот врши редовни напади врз позициите на нашите војници“, напиша Сирски на својот канал Телеграм откако заедно со министерот за одбрана Рустем Умеров ги обиколија напред командните пунктови во борбената зона.

Сирски и Умеров ги слушале извештаите на командантите за состојбата на фронтот, ја анализирале ситуацијата и разговарале за следните чекори, пренесува Униан.

Би можело да ве интересира

Експлодираше гасовод во регионот на Харков

НАТО соопшти дека не ги гледа условите за поканување на Киев во Алијансата

НАТО: Украина да обезбеди војници, ние испраќаме само средства

Горан Наумовски

Би-Би-Си: Убиени се најмалку 50.000 Руси

Медиуми: Експлозија на воениот аеродром на Крим, затворен дел од автопатот

Нов воздушен напад во Луганск

А1он