Силен земјотрес во Индонезија

Од:

Земјотрес со интензитет од 6,2 степена според Рихтер го погоди источниот дел на Индонезија, соопшти Европската агенција за набљудување.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 133 километри северозападно од градот Купанг на островот Тимор, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Индонезија положи заклетва за втор мандат

Ана Ололовска

Индонезија: Уапсени 36 екстремисти пред инаугурацијата на претседателот Видодо

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Индонезија

Ана Ололовска

Индонезискиот министер за одбрана нападнат со нож

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Индонезија

Ана Ололовска

Најмалку 20 лица убиени во протести во Индонезија

Силен земјотрес во Индонезија

Од:

Земјотрес со јачина 6.2 степени по Рихтер ја погоди утрово Источна Индонезија. За сега нема податоци за причинетата штета, ниту за евентуални жртви.

Како што пренесува АП, епицентарот на земјотресот бил околу 72 километри југоисточно од градот Тамбрав.

Индонезија често ја тресат земјотреси поради тоа што се наоѓа во таканаречениот „огнен круг“, место каде што се судираат континенталните платоа, а тоа предизвикува интезивна сеизмичка активност.

Би можело да ве интересира

Земјотрес синоќа почувствуван во западните делови од државата

Ана Ололовска

Претседателот на Индонезија положи заклетва за втор мандат

Ана Ололовска

Индонезија: Уапсени 36 екстремисти пред инаугурацијата на претседателот Видодо

Ана Ололовска

Земјотрес од три степени синоќа почувствуван во Струмица

Ана Ололовска

Силен земјотрес во Индонезија

Ана Ололовска

Земјотрес во струмичко

Ана Ололовска

Leave a Comment

twenty − five =