Седумнаесет лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат

Од:

Најмалку 17 лица загинаа во текот на ноќта во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа, од израелското бомбардирање, јавува Ал Џезира, повикувајќи се на локални медиуми.

Претходно беше потврдено дека најмалку седум лица се убиени во напад на куќа во Нусејрат, додека претходно беше потврдено дека пет лица се убиени во одделен напад на кампот, се наведува во извештајот.

Најмалку 274 раселени Палестинци беа убиени во бегалскиот камп Нусејрат претходно овој месец, откако израелската армија спроведе операција за спасување на четворица израелски заложници кои беа држени таму.

Би можело да ве интересира

САД ја критикуваа позицијата на МСП за израелската окупација на палестинските територии

Израел уби десетици Палестинци, меѓу нив еден локален новинар, неговата сопруга и децата

Израелската армија објави дека убила голем број членови на Хамас во Рафах

Најмалку 13 Палестинци загинаа, а 26 се ранети во израелско бомбардирање на Кан Јунис

Израелската војска тврди дека убила борци на Хамас во смртоносен напад врз училиште на ОН

Најмалку 29 лица загинаа во израелски напад врз училиште во Кан Јунис