„Сандеј тајмс“: Камерон побарал од Доналд Трамп да го поддржи нацрт-законот за помош на Украина

Од:

Британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, наводно, побарал од Доналд Трамп да го поддржи нацрт-законот за помош на Украина, велејќи дека ќе купи време за преговарање за мировен договор со Русија доколку поранешниот врховен командант на САД биде реизбран во ноември. Тој го изнесе предлог-законот за финансирање на Украина, кој тогаш се чекаше во Конгресот, како начин да му помогне на Киев да ги стабилизира линиите на фронтот доволно долго за Трамп да обезбеди договор со Русија доколку се врати во Белата куќа во јануари, објави британскиот Сандеј тајмс.

Предлогот се заснова на тоа што Трамп да го победи актуелниот претседател Џозеф Бајден на претстојните американски избори. Тоа, исто така, е во спротивност со официјалниот став на британската влада дека сите одлуки за мировните преговори треба да ги донесе Украина. Камерон јавно го оспори планот на Трамп да преговара за компромис со Москва.

Американските пратеници минатиот месец одобрија дополнително финансирање од 61 милијарда долари за Украина, околу две недели откако Камерон наводно се сретнал со Трамп. Поранешниот американски претседател постојано тврдеше дека ќе стави крај на руско-украинската криза во рок од 24 часа со тоа што ќе ги доведе двете страни на преговарачка маса.

Би можело да ве интересира

Украина: Русија лансираше 10 дронови во текот на ноќта, сите ги уништивме

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

Буданов: Украинските сили со 70 дронови го нападнаа рускиот аеродром во Ростовската област

Горан Наумовски

Русите го напаѓаат Киев

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Конференција за обнова на Украина во Берлин

Предраг Петровиќ

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски