Саливан: Израел го поддржува предлогот за прекин на огнот, целта е да се премости јазот со Хамас

Од:

Израел стои зад предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, а целта е да се премости јазот со Хамас и брзо да се постигне договор, изјави денеска советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан.

Саливан им рече на новинарите на маргините на самитот на лидерите на Групата седум (Г7) во Пуља, Италија, дека светот треба да ја охрабри милитантната палестинска група да го прифати предлогот на Израел за прекин на огнот и да избегне застој на преговорите.

Хамас во средата соопшти дека покажал „целосна подготвеност“ во напорите да се постигне договор за прекин на огнот со Израел во конфликтот во Појасот Газа.

Би можело да ве интересира

САД ја критикуваа позицијата на МСП за израелската окупација на палестинските територии

Израел уби десетици Палестинци, меѓу нив еден локален новинар, неговата сопруга и децата

Израелската армија објави дека убила голем број членови на Хамас во Рафах

Најмалку 13 Палестинци загинаа, а 26 се ранети во израелско бомбардирање на Кан Јунис

Израелската војска тврди дека убила борци на Хамас во смртоносен напад врз училиште на ОН

Најмалку 29 лица загинаа во израелски напад врз училиште во Кан Јунис