Русите го напаѓаат Киев

Од:

Русија рано утринава изврши воздушен напад врз Киев, објави воената администрација на главниот град на Украина на апликацијата за пораки Телеграм.

Неколку експлозии се слушнале во и околу Киев, објавија очевидци на Ројтерс.

Набргу по два часот по полноќ, беше издадено предупредување за воздушен напад низ цела Украина.

Еден цивил загина, а три лица се ранети во украинско гранатирање во градот Шебекино во руската област Белгород, изјави гувернерот на регионот, кој граничи со Украина.

„Човекот починал од раните на лице место пред да пристигне итната помош“, рече Вјачеслав Гладков во објавата на апликацијата за пораки Телеграм, додавајќи дека две ранети лица се пренесени во локалните болници.

Шест станбени куќи и 11 станбени згради беа оштетени во гранатирање со повеќецевни ракетни системи, рече тој.

Би можело да ве интересира

Русија го нападна Киев со беспилотни летала

Ирина Фарион не го преживеа атентатот

Горан Наумовски

Украина и Русија денеска разменија 95 воени заробеници

Украина и Чешка се договорија за изградба на фабрика за муниција во Украина

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен руски напад, 20 мртви во неколку градови, погодена детска болница во Киев

Горан Наумовски