Русија лансираше крстосувачки ракети од стратешки бомбардери за да го нападне Киев

Од:

Во јужните и источните региони на Украина беше прогласена воздушна закана, а воздухопловните сили на вооружените сили на Украина објавија дека Русија најверојатно лансирала крстосувачки ракети од стратешките бомбардери ТУ-95МС.

Ракети се движат кон Киев од југ, пренесува Униан.

Претходно беше објавено дека руските сили синоќа извршиле ракетни напади врз Харков, а во нападите се повредени две лица.

Русија синоќа со дронови ја нападна и Украина, а украинската воздушна одбрана собори пет од седумте лансирани беспилотни летала.

Би можело да ве интересира

Кремљ тврди: Соборени 38 беспилотни летала над Крим

А1он

Макрон за изјавата за испраќање војници во Украина: Секој мој збор е одмерен, обмислен и избалансиран

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

Ердоган: Дајте и шанса на дипломатијата, Турција е подготвена да биде домаќин на преговорите меѓу Русија и Украина

Горан Наумовски

Бугарија нема да испраќа војници во Украина

Зеленски размислува да ја покани Русија на мировен самит

Горан Наумовски