Русија: Америка сега е директно вклучена во војната

Од:

Русија денеска ги обвини САД дека ја охрабруваат Украина да ја ескалира војната со одобрување на нападот на Крим и предупреди дека Вашингтон сега е директно вклучен во конфликтот бидејќи „некои лудаци“ сонуваат да ја победат Русија.

Москва реагираше на изјавата на американската потсекретарка Викторија Нуланд дека САД сметаат дека Крим, кој беше анектиран од Русија во 2014 година, треба барем да се демилитаризира и дека Вашингтон ги поддржува украинските напади врз воени цели на полуостровот.

„Сега американските воинотворци отидоа уште подалеку: тие го охрабруваат режимот во Киев дополнително да ја ескалира војната“, рече Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, откако новинарите побараа од неа да ги коментира изјавите на Нуланд.

„Тие испорачуваат оружје во огромни количини, обезбедуваат разузнавачки информации и директно учествуваат во планирањето на борбените операции“, рече Захарова, додавајќи дека некои американски претставници сонуваат да ја победат Русија како „лудаци“.

Западните и руските дипломати веруваат дека Крим, со морското пристаниште Севастопол, каде што се наоѓа руската црноморска флота, е најголемата потенцијална точка на удар на украинската војна.

„Без разлика каква одлука ќе донесат Украинците за Крим, кога станува збор за одлучување каде ќе се водат борбите, Украина нема да биде безбедна додека Крим не биде барем демилитаризиран“, рече Нуланд.

На прашањето за опасноста од ескалација на војната во Украина, Нуланд одговори дека Русија таму има многу воени објекти кои се клучни во конфликтот.

„Ова се легитимни цели, Украина ги гаѓа и ние го поддржуваме тоа“, рече Нуланд.

Соединетите Држави негираат дека сакаат да ја уништат Русија, а претседателот Џо Бајден предупреди дека конфликтот меѓу Русија и НАТО може да предизвика трета светска војна, но исто така рече дека Путин не треба да остане на власт.

Крим, кој се отвора кон Црното Море, бил припоен кон Руската империја од страна на Катерина Велика во 18 век. Украина сака да ја врати целата територија на Крим, анектирана од Русија, која вели дека секој удар на Крим би бил крајно опасен и ризик од голема ескалација на војната.

Би можело да ве интересира

Захарова: Русија не покани претставници на „непријателските земји“ на парадата за Денот на победата

Марија Захарова го најави остриот одговор на Русија на потезите на официјален Лондон

Захарова: Русија внимателно ги следи сите маневри на НАТО кои се дел од хибридната војна

Захарова: Киев продолжува отворено да објавува терористички напади врз Русија

Захарова: Русија се надева дека глобалниот југ нема да учествува во антируските акции

Захарова: Светот треба да го осуди нападот на Украина врз нуклеарната централа Запорожје