Реакција на Русија за апсењето на Путин: Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат влијание врз Русија

Од:

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат влијание врз Русија и дека секоја нивна потерница е ништовна.

„Одлуките на Меѓународниот кривичен суд немаат никакви последици за нашата земја, ниту од правен аспект“, изјави Захарова на Телеграм.

Таа додаде дека Русија не е членка на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и нема никаква обврска кон тој суд.

„Русија не соработува со таа организација и сите потенцијални барања за апсење од страна на меѓународниот суд се ништовни“, додаде таа, јави Тас.

Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот претседател Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за воените злосторства извршени во Украина.

Би можело да ве интересира

Москва им порача на земјите од НАТО: Престанете да го спонзорирате Киев

Захарова: Русија ги осудува чекорите на Приштина кои ја доведоа ситуацијата „до жешка фаза“

Захарова: Западот се преправа дека не го гледа вадењето органи од загинатите украински војници

Катерина Ѓуровски

Захарова: Во Америка се врши „геноцид“ врз руските новинари

Горан Наумовски

Захарова: Новинарот собирал строго доверливи информации

Горан Наумовски

Захарова: Кој ја праша Србија во 2008 година за „независноста“ на Косово