Пронајдени се телата на уште тројца заложници во Газа

Од:

Телата на уште тројца заложници убиени на 7 октомври беа пронајдени во текот на ноќта во Газа, соопшти во петокот израелската армија.

Телата на Хан Јаблонка, Мишел Низенбаум и Орион Хернандез се пронајдени и нивните семејства се известени. Армијата соопшти дека тие биле убиени на денот на нападот на 7 октомври на раскрсницата Мефалсим и дека нивните тела биле однесени во Газа.

Соопштението доаѓа помалку од една недела откако војската соопшти дека ги пронашла телата на уште тројца израелски заложници убиени на 7 октомври.

Хамас уби околу 1.200 луѓе и киднапираше околу 250 во ненадеен напад на 7 октомври. Околу половина од тие заложници оттогаш се ослободени, повеќето во замена за палестинските затвореници кои Израел ги држеше за време на еднонеделното примирје во ноември.

Израел вели дека околу 100 луѓе се уште се држат во заробеништво во Газа, заедно со околу 30 тела, пренесува АП.

Би можело да ве интересира

Седумнаесет лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат

Горан Наумовски

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат на границата со Либан

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Саливан: Израел го поддржува предлогот за прекин на огнот, целта е да се премости јазот со Хамас

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

ИДФ погоди 35 цели низ Газа, командантот на групата Хамас загина во борбите