Повеќе од 12.300 малолетници загинаа во Газа

Од:

Министерството за здравство од Појасот Газа денеска соопшти дека од почетокот на израелската агресија на територијата се убиени повеќе од 12.300 малолетници.

Според нивните податоци, малолетниците сочинуваат околу 47 отсто од вкупно 28.176 Палестинци убиени во Газа.

Меѓу убиените има околу 8.400 жени.

Министерството ја објави оваа посебна информација на барање на Асошиејтед прес.

Би можело да ве интересира

Израелска армија: Продолжуваат жестоките борби во Хан Јунис и градот Газа

Горан Наумовски

Во израелски напад на Рафах загинаа седум лица, неколку лица се повредени

САД го одбија планот на Нетанјаху

Министерство за здравство на Хамас: 29.606 луѓе загинаа во Појасот Газа

Бразилскиот претседател: Израел мора да одговара за геноцидот во Газа

Најмалку 23 Палестинци загинаа во израелските напади врз Газа