Паралелно со преговорите за примирје продолжуваат борбите меѓу Израелците и Хамас

Од:

Израелската армија и вооружените Палестинци се судрија во текот на викендот долж Појасот Газа, соопштија денеска двете страни, додека посредниците се обидуваат да постигнат договор за прекин на огнот, ослободување на заложниците од Газа и палестинските затвореници од израелските затвори.

Веројатноста да се постигне некаков договор останува неизвесна, додека Израел, паралелно, планира да ја прошири својата офанзива за уништување на Хамас, а милитантната група бара траен крај на речиси петмесечната војна, објави Ројтерс.

Палестинските жители изјавија дека израелските сили гранатирале неколку области во енклавата и дека тенковите влегле во Беит Лахиа.

Израелските војници и палестинските милитанти се бореа во секторот Зејтун во градот Газа, на север, област која беше освоена на почетокот на копнената офанзива на Израел.

Би можело да ве интересира

ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

Во израелскиот напад на градот Газа загинаа 29 лица, десетици се повредени

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

МекГолдрик за Газа: Ситуацијата е едноставно катастрофална