Палестинскиот премиер поднесе оставка

Од:

Палестинскиот премиер Мохамад Штајех соопшти дека поднесува оставка за да овозможи да се постигне широк консензус меѓу Палестинците за политички ангажман по израелската војна против исламистичката група Хамас во Газа.

Потегот доаѓа во време на зголемен притисок на САД врз претседателот Махмуд Абас да направи промени во кабинетот, додека меѓународните напори да се запрат борбите во Газа и да се започне со работа на политичка структура што може да управува со повоена палестинска држава се интензивираа.

Неговата оставка сепак треба да биде прифатена од Абас, кој може да побара од него да остане привремено додека не се именува постојана замена.

Во изјавата за кабинетот, Штајех, економист кој ја презеде функцијата во 2019 година, рече дека следната фаза ќе треба да ја земе предвид новонастанатата реалност во Газа, која е уништена по речиси пет месеци тешки борби.

Тој рече дека следната фаза „ќе бара нови владини и политички аранжмани кои ќе ја земат предвид новонастанатата реалност во Појасот Газа, преговорите за национално единство и итната потреба за меѓупалестински консензус“.

Дополнително, тоа ќе бара „проширување на овластувањата на палестинската управа над целата територија на Палестина“.

Палестинската управа, формирана пред 30 години според привремениот мировен договор во Осло, има ограничена власт над делови од окупираниот Западен Брег, но ја загуби власта во Газа по борбата против Хамас во 2007 година.

Фатах, фракцијата што ја контролира палестинската управа, и Хамас направија напори да постигнат договор за влада на национално единство и треба да се состанат во среда во Москва. Висок функционер на Хамас рече дека потегот мора да биде придружен со поширок договор за управување со Палестинците.

„Оставката на владата на Стајех има смисла само ако е во контекст на национален консензус за договорите за следната фаза“, изјави за Ројтерс високиот функционер на Хамас, Сами Абу Зухри.

Израел соопшти дека ќе го уништи Хамас и вели дека нема да прифати палестинската управа да владее со Газа по војната од безбедносни причини. Војната избувна по нападот во јужен Израел на 7 октомври, во кој милитантите на Хамас убиле околу 1.200 Израелци и странци, според израелските податоци.

Досега, според податоците на палестинските здравствени власти, израелската армија убила близу 30.000 Палестинци во нападите врз Појасот Газа, а речиси целото население е протерано од своите домови.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Погодено возило на УНИЦЕФ на влезот на Газа

ВИДЕО: Бајден го нарече пристапот на Нетанјаху кон војната во Газа „грешка“

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хамас го одби примирјето, Израел објави кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Постигнат е напредок за примирје во Газа објави египетска телевизија

Катерина Ѓуровски

Израел ја губи меѓународната поддршка, се зголемува притисокот за крај на војната во Газа

Бајден се закани, Нетанјаху дозволи кордори за влез на помош во Газа