Палестинците бараат засолниште додека Израел ги интензивира своите бомбардирања

Од:

Палестинските цивили во Појасот Газа побараа засолниште во сè потесното подрачје во неделата додека Израел го засили воздушното, море и копненото бомбардирање на енклавата. Бомбардирањето беше концентрирано на Кан Јунис и Рафа на југ, велат жителите, а болниците се борат со приливот на ранети.

Портпаролот на канцеларијата за односи со јавноста на Хамас во неделата изјави дека 700 луѓе биле убиени во израелските напади во изминатите 24 часа и дека многу од загинатите лежат под урнатините, а спасувачите се борат да ги ослободат ранетите и да ги пренесат во болница, јавува dpa, додавајќи дека билансот на загинатите не е независно потврден.

Израелската војска соопшти дека нејзините воени авиони и хеликоптери нападнале цели на Хамас, вклучувајќи тунели, командни центри и складишта за оружје, а поморските сили ги погодиле бродовите на Хамас.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент