ОН: Околу 75 отсто од жителите на Газа принудени да ги напуштат своите домови

Од:

Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарни прашања објави дека околу 1,8 милиони луѓе во Појасот Газа се внатрешно раселени, од вкупно 2,2 милиони жители.

Канцеларијата додаде дека „предизвик е да се добие точниот број“ на раселените бидејќи е тешко да се следат оние кои биле принудени да побегнат и да се пресмета вкупниот број на оние кои се вратиле дома за време на привремениот прекин на огнот, јавува Би-Би-Си.

На почетокот на конфликтот, Израел им нареди на Палестинците во северниот дел на Газа да се евакуираат на југ, што го направија стотици илјади жители, додека по прекинот на огнот во петокот имаше ново предупредување до жителите на источните области околу Кан Јунис да се преселат на југ.

Би можело да ве интересира

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

Израел: Камиони прегазија Палестинци, некои загинаа во стампедо

Горан Наумовски

Хамас: Најмалку 100 луѓе загинаа во Газа додека чекаа испорака на хуманитарна помош

Горан Наумовски