ОН: 160 Палестинци загинаа во два напади во еден ден

Од:

Хуманитарната агенција на Обединетите нации (OCHA) соопшти дека најмалку 160 палестински жртви биле пријавени во два инцидента во северниот дел на Газа во саботата, бомбардирањето на шесткатна зграда во бегалскиот камп Џабалија и цел блок во соседството на градот Газа.

„Пред бомбардирањето, израелските сили фрлија летоци со наредба за евакуација на тие области“, се вели во извештајот на OCHA.

Би можело да ве интересира

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

Израел: Камиони прегазија Палестинци, некои загинаа во стампедо

Горан Наумовски

Хамас: Најмалку 100 луѓе загинаа во Газа додека чекаа испорака на хуманитарна помош

Горан Наумовски