Нетанјаху: Не е јасно дали ќе се оствари договорот за заложниците

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека се уште не е јасно дали договорот за заложниците ќе се оствари врз основа на тековните преговори.

Нетанјаху, во интервју за Си-Би-Ес Њуз, додаде дека ќе се состане со персоналот за да разговара за двоен воен план кој вклучува евакуација на палестинските цивили во Газа и операција за уништување на преостанатите баталјони на Хамас, објави Ројтерс.

„Ако постигнеме договор, тој ќе биде одложен малку, но тоа ќе се случи. Ако нема договор, ние ќе го направиме во секој случај“, изјави тој за CBS News.

Би можело да ве интересира

ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

Во израелскиот напад на градот Газа загинаа 29 лица, десетици се повредени

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

МекГолдрик за Газа: Ситуацијата е едноставно катастрофална