Нетанјаху: Израел нема друг избор освен да го уништи Хамас

Од:

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди на заканата од исламистите во Европа, велејќи дека континентот ќе биде мета следната откако палестинската милитантна група Хамас започна напад врз Израел на 7 октомври.

„Вие сте следни, разберете го тоа. Германија, Европа. Хамас е дел од терористичката оска на Иран, Хезболах, Хутите и другите. И нивната цел е да го водат прво Блискиот Исток, а потоа и целиот свет во ерата на варварството, мрачниот век на средниот век. Тоа е она што тие го сакаат. И ако луѓето сè уште не го сфатиле тоа, треба. Тоа нема да исчезне доколку не ги победиме“, рече Нетанјаху во интервју за германскиот весник „Билд“.

Тој додаде дека има моменти во историјата на цивилизацијата „кога цивилизираните луѓе треба да заземат став“.

„Исто како што се случи против нацистичкиот режим, против ИСИС и против Ал Каеда. Тоа мора да се направи против Хамас и терористичката оска предводена од Иран, моментално на првата линија на нашата заедничка цивилизациска војна против варварите“, рече израелскиот премиер.

Според него, Израел нема друг избор освен да го уништи Хамас.

„Ако сакате мир, уништете го Хамас. Ако сакате безбедност, уништете го Хамас. Ако сакате поинаква иднина за Израелците, Арапите, Палестинците и сите други, уништете го Хамас“, рече Нетанјаху.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент