Најмалку 86 Палестинци загинаа, а 131 се ранети во изминатите 24 часа

Од:

Најмалку 86 Палестинци загинаа, а 131 се ранети во изминатите 24 часа, во израелските напади врз опколениот Појас Газа, соопшти денеска Министерството за здравство на Газа.

Од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас, кој владее со Газа, убиени се 29.692 Палестинци, главно жени и деца, а 69.879 се ранети.

Во соопштението на министерството се наведува дека многу луѓе се под урнатините и на патиштата и оти спасувачите не можат да стигнат до нив.

Би можело да ве интересира

ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

Во израелскиот напад на градот Газа загинаа 29 лица, десетици се повредени

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

МекГолдрик за Газа: Ситуацијата е едноставно катастрофална