Најмалку 274 Палестинци биле убиени во саботната израелска воена операција

Од:

Најмалку 274 Палестинци беа убиени во саботата во израелски воздушен и копнен напад како дел од операцијата за спасување на четворица заложници кои ги држеше Хамас, соопшти денеска Министерството за здравство во окупираната палестинска енклава.

Палестинското Министерство потврди дека околу 700 луѓе биле повредени за време на саботната израелска операција, пренесува АП.

Координираниот израелски напад длабоко во централниот дел на Појасот Газа беше најголемата операција за спасување заложници од 7 октомври, кога Хамас и други пропалестински милитантни групи ја преминаа израелската граница, убивајќи околу 1.200 луѓе и зедоа околу 250 заложници.

Израел започна масовна воена офанзива како одговор на упадот на Хамас во кој загинаа повеќе од 36.700 Палестинци од 7 октомври, се вели во соопштението на палестинското Министерство за здравство, нагласувајќи дека израелските сили не прават разлика меѓу цивили и борци.

Би можело да ве интересира

Газа: Бебе е спасено од стомакот на трудница убиена во израелски напад

САД ја критикуваа позицијата на МСП за израелската окупација на палестинските територии

Израел уби десетици Палестинци, меѓу нив еден локален новинар, неговата сопруга и децата

Израелската армија објави дека убила голем број членови на Хамас во Рафах

Најмалку 13 Палестинци загинаа, а 26 се ранети во израелско бомбардирање на Кан Јунис

Израелската војска тврди дека убила борци на Хамас во смртоносен напад врз училиште на ОН