Министерство за здравство во Газа: За 24 часа загинаа 350 луѓе, 900 се ранети

Од:

Портпаролот на Министерството за здравство на Газа, Ашраф Ал Кудра, денеска на прес-конференција изјави дека во болниците во Газа во изминатите 24 часа пристигнале 350 мртви и 900 повредени.

Тој рече дека од почетокот на војната во Газа, бројот на загинати се зголемил на 17.177, а бројот на повредени на 46.000.

„Израелските сили намерно гаѓаат амбулантни возила и тимови за цивилна одбрана. Се соочуваме со потешкотии во броењето на загинатите и ранетите поради континуираното бомбардирање и прекинувањето на комуникациите“, рече Ал Кудра, пренесе NBC News.

Тој нагласи дека „помалку од еден процент од вкупниот број ранети во агресијата го напуштиле преминот Рафах на лекување во странство, а зафатеноста на болниците во Газа достигна 206 проценти“.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент