МекГолдрик за Газа: Ситуацијата е едноставно катастрофална

Од:

Ситуацијата во Газа е едноставно катастрофална, изјави денеска координаторот на Обединетите нации за хуманитарна помош (OCHA) на окупираните палестински територии, Џејми МекГолдрик.

– Во текот на изминатите шест месеци, луѓето во Газа претрпеа непресметливо, рече МекГолдрик.

Според неговите зборови, повеќе од 32.000 Палестинци биле убиени, а уште 75.000 биле ранети.

Би можело да ве интересира

Меѓународниот суд на правдата во Хаг му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рахаф

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор

Пронајдени се телата на уште тројца заложници во Газа

Најмалку 35 Палестинци загинаа во Појасот Газа

Вафа: 20 лица загинаа во воздушен напад врз бегалски камп во Газа

Израел брутално ја напаѓа Газа додека советникот на Белата куќа е во регионот

Горан Наумовски