Меѓународниот суд на правдата во Хаг му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рахаф

Од:

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг му нареди на Израел да ја прекине воената офанзива на Рафах.

МСП како причина го наведе „непосредниот ризик“ за палестинскиот народ.

Јужна Африка побара од МСП да го нареди тоа како итна мерка, велејќи дека акциите на Израел во Рафах претставуваат „геноцидна“ операција и го загрозуваат опстанокот на палестинскиот народ.

Во својата одлука, највисокиот суд на ОН рече дека „не е убеден“ дека евакуацијата на Рафах и другите израелски мерки се доволни за да се олеснат страдањата на Палестинците.

Би можело да ве интересира

Седумнаесет лица загинаа во бегалскиот камп Нусејрат

Горан Наумовски

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат на границата со Либан

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Саливан: Израел го поддржува предлогот за прекин на огнот, целта е да се премости јазот со Хамас

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

ИДФ погоди 35 цели низ Газа, командантот на групата Хамас загина во борбите