Израелски медиуми: Постигнат напредок кон договорот за прекин на огнот

Од:

Посредниците направија чекор напред кон постигнување договор за прекин на огнот меѓу Израел и палестински Хамас, како и за ослободување на заложниците во Појасот Газа и палестинските затвореници во израелските затвори, објавија денеска израелските медиуми.

Воениот кабинет на Израел одржа конференциски повик во саботата вечерта за да разговара за предложениот Париски договор, во кој Израел учествуваше со посредници од САД, Египет и Катар.

Неколку израелски медиуми, повикувајќи се на неименувани извори, објавија дека Израел премолчено го одобрил договорот и дека ќе испрати делегација во Катар на дополнителни разговори.

Би можело да ве интересира

Израел: ИДФ ја негира одговорноста за масовните убиства во болницата во Газа

Заина Харун: Масовните гробници ќе ги откријат суровите докази за воените злосторства на Израел

Од почетокот на војната во Газа загинале 34.151 лице

ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

Во израелскиот напад на градот Газа загинаа 29 лица, десетици се повредени