Израел тврди дека уништил 500 тунели на Хамас во Газа

Од:

Израелската војска тврди дека пронашла околу 800 шахти кои водат до тунелите и бункерите на Хамас откако ИДФ ја започна копнената операција во Газа на 27 октомври.

Се вели дека повеќе од половина од нив се уништени.

„Отворите на тунелите беа лоцирани во цивилни области, од кои многу беа во близина или внатре во цивилни згради и објекти, како што се училишта, градинки, џамии и игралишта“, Ројтерс го цитираше соопштението на армијата во неделата.

Би можело да ве интересира

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

Израел: Камиони прегазија Палестинци, некои загинаа во стампедо

Горан Наумовски

Хамас: Најмалку 100 луѓе загинаа во Газа додека чекаа испорака на хуманитарна помош

Горан Наумовски