Израел: Ја нападнавме терористичката инфраструктура на Хезболах во Либан

Од:

Израелските одбранбени сили (ИДФ) тврдат дека нападнале терористичка инфраструктура на Хезболах во Либан.

„Тенкови, борбен авион и хеликоптер ја погодија милитантната група поддржана од Иран, откако таа се обиде да истрела противтенковска ракета врз Израел“, се вели во соопштението на ИДФ.

„Претходно денеска, терористичка ќелија се обиде да лансира противтенковски ракети во областа Марвахин во Либан. ИДФ ја погоди ќелијата“, се вели во соопштението на Телеграм.

Уште 25 лансирања и три беспилотни летала беа идентификувани од другата страна на границата, а некои од нив беа пресретнати.

„Нема извештаи за повредени. ИДФ ги погоди изворите на пукањето“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Газа: Бебе е спасено од стомакот на трудница убиена во израелски напад

САД ја критикуваа позицијата на МСП за израелската окупација на палестинските територии

Израел уби десетици Палестинци, меѓу нив еден локален новинар, неговата сопруга и децата

Израелската армија објави дека убила голем број членови на Хамас во Рафах

Најмалку 13 Палестинци загинаа, а 26 се ранети во израелско бомбардирање на Кан Јунис

Израелската војска тврди дека убила борци на Хамас во смртоносен напад врз училиште на ОН