Израел: Хамас сериски малтретирал киднапирани деца и возрасни

Од:

Портпаролот на израелската влада Ејлон Леви вели дека семејствата на заложниците раскажуваат ужасни приказни за заробеништво низ кое минале нивните најблиски.

„Децата беа сериски малтретирани“, изјави Леви.

Тој ја цитираше тетката на 12-годишното момче дека милитантите му се заканувале на нејзиниот внук со пиштоли додека тој плачел и бил принуден да гледа ужасни видеа од злосторствата на Хамас.

Леви додава дека една баба рекла дека киднаперите и се заканувале дека ќе ѝ ги убијат двата внуци, на возраст од осум и 15 години, и им рекле дека никој не сака да се вратат дома во Израел.

„Не можам ни да почнам да замислувам колкав е психолошкиот ужас и ужас низ кој поминаа“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент