Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Од:

Советот за безбедност на ОН ќе се состане вечерва по смртта на околу сто лица според Хамас за време на дистрибуцијата на помош во Појасот Газа, пренесува AFP.

Алжир побарал итен состанок, според неименуван дипломатски извор.

Палестинските медиуми објавија дека повеќе од 100 Палестинци загинале, а 760 од нив се повредени кога израелската војска пукала врз луѓето кои стоеле во редот за храна.

Израелските власти, од друга страна, тврдат дека повеќето од жртвите биле предизвикани од стампедо, а некои луѓе биле прегазени од камиони за снабдување.

Израелската армија призна дека нејзините војници пукале кон некои Палестинци кои се движеле кон војниците и тенкот на контролниот пункт.

Би можело да ве интересира

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

МекГолдрик за Газа: Ситуацијата е едноставно катастрофална

Нетанјаху: Израел е на чекор до победа во Појасот Газа

Израел ги повлече сите копнени сили од јужниот дел на Газа, освен една бригада

Горан Наумовски

Пронајдено тело на израелски заложник: Исламскиот џихад го убил во заробеништво