ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

Од:

Израелската авијација погоди повеќе од 40 цели во Појасот Газа во текот на изминатиот ден, вклучително и ракетни фрлачи подготвени за напади врз Израел, соопшти армијата на земјата.

Армијата додаде дека војниците на бригадата Нахал користеле беспилотно летало за да убијат еден вооружен маж, а убиле друг со снајперски оган.

Меѓу другите цели што ги погоди ИДФ минатиот ден беа локациите за подземни ракети, згради каде што беа скриени мини, објекти каде што беа собрани оперативци, набљудувачки пунктови, подземни локации и друга инфраструктура, соопштија израелските одбранбени сили (ИДФ).

Би можело да ве интересира

Меѓународниот суд на правдата во Хаг му нареди на Израел да ја запре офанзивата во Рахаф

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор

Пронајдени се телата на уште тројца заложници во Газа

Најмалку 35 Палестинци загинаа во Појасот Газа

Вафа: 20 лица загинаа во воздушен напад врз бегалски камп во Газа

Израел брутално ја напаѓа Газа додека советникот на Белата куќа е во регионот

Горан Наумовски