ИДФ: Го убивме командантот на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад

Од:

Израелската војска (ИДФ) на социјалните мрежи објави тврдење дека го убила Мухамед Зубеиди, за кој рече дека бил командант на огранокот Џенин на Палестинскиот исламски џихад.

„Во заедничка операција на ИДФ, Шин Бет и МГБ во бегалскиот камп Џенин, борците на ИДФ елиминираа двајца високорангирани терористи, вклучително и командантот на кампот Мухамед Забеиди, кој изврши напади во тој сектор и беше вклучен во испраќање терористи во нападите“, соопшти ИДФ.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент