ИДФ: Го најдовме Синвар, целта ни е да го убиеме

Од:

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека лидерот на Хамас во Газа, Јахја Синвар, чија куќа соопштија дека ја опколиле, се крие под земја.

ИДФ додава дека Синвар не може да побегне и дека е само прашање на време кога ќе биде фатен.

Запрашан дали изјавата на Нетанјаху значи дека израелските трупи се приближуваат кон домот на Синвар, портпаролот на ИДФ Даниел Хагари рече дека домот на Синвар е во областа Кан Јунис.

„Синвар не е над земјата, тој е под земјата“, рече Хагари.

Тој додаде дека целта на Израел е „да го убие лидерот на Хамас“.

„Не сакам да елаборирам каде и како и што знаеме во однос на разузнавањето. Не е местото да се зборува за такви работи во медиумите. Наша работа е да го најдеме Синвар и да го убиеме“, додаде Хагари.

Синвар е роден во 1962 година во бегалскиот камп Кан Јунис на јужниот дел на Појасот Газа, а му се придружил на Хамас кога бил основан во 1987 година.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент